30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Тројца починати и 25 нови случаи на Ковид-19

Тројца починати и 25 нови случаи на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа се регистрирани тројца починати пациенти од ковид-19. Регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус и тоа во: Скопје-16, Тетово-4, Струга-1, Велес-2 и Охрид-2. Според информациите, направени се 250 тестирања на коронавирус.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти во: Скопје-7 и Прилеп-1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Куманово (60г), хоспитализирана на клиниката од 27 април. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (59г), примен на 16 мај и пациент од Скопје (51г) хоспитализиран на 4 мај.

РЕКЛАМА

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1817, бројката на оздравени пациенти е 1301, на починати е 104, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 412.

Последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје – 628, активни 152
 • Куманово – 416, активни 31
 • Дебар – 51, активни 0
 • Штип-36, активни 2
 • Прилеп –200, активни 63
 • Тетово – 147, активни 79
 • Струга – 70, активни 4
 • Велес – 121, активни 50
 • Битола –27, активни 8
 • Охрид –21, активни 6
 • Кавадарци – 5, активни 0
 • Гостивар –19, активни 2
 • Гевгелија – 4, активни 0
 • Струмица – 2, активни 0
 • Крива Паланка- 6, активни 2
 • Радовиш – 4, активни 0
 • Крушево – 3, активни 0
 • Кочани – 31, активни 4
 • Пробиштип – 2, активни 0
 • Кичево – 2, активни 0
 • Неготино -9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 • Демир Хисар – 1, активни 0
 • Македонски Брод – 2, активни 0
 • Пехчево- 3, активни 1
 • Делчево-1, активни 0
 • Валандово -1, активни 1
 • Виница – 2, активни 0
 • Кратово-2, активни 1
 • Берово-1, активни 1

Направените 286 теста се преку: ИЈЗ –165, Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –0, Биотек -0, Филип Втори (Жан Митрев) –3, Систина со PCR метода -18 и МАНУ -100. Досега во земјата се направени вкупно 21722 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број на направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се направени во рамките на скринингот во градинките и сите се негативни.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во изминативе 24 часа примени се 2 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 48 пациенти. Двајца пациенти се на механичка вентилација, 23 се потешко болни и на кислородна поддршка.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 7 нови, а вкупно хоспитализирани 20 пациенти. На респиратор се 6 пациенти, со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, на домашно лекување се следат уште 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 4 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На ифективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Охрид и Прилеп се хоспитализирани 47 пациенти позитивни и сомнителни на ковид-19.

Објавено во Точка.мк

 

 

- Реклами -