30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ИЗВЕДЕ ТРАНСПЛАТАЦИЈА НА СРЦЕ !!!

ДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ИЗВЕДЕ ТРАНСПЛАТАЦИЈА НА СРЦЕ !!!

Министерот за здравство венко Филипче во отвореното студио на 24 анализа препорача дека изборите кога и да се организираат, се е сигурно кога се почитуваат превентивните мерки.

„Епидемијата сега е максимално под контрола, има мали пикови, такви мали бранови е едно од сценаријата на СЗО, кривата е спласната.“ – рече филипче.

Во однос на лекувањетото, тој рече дека за секој пациент лекувањето е различно и ерапијата се препишува врз основа на клиничките параметри и врз основа на тоа се дава терапијата Повеќето лекови се темели на антивирусна терапија.

Што се однесува со критиките и обвинувањата од страна на опозицијата, Филипче вели дека во овие две изминати години е направено многу во здравствениот систем.

„Покажавме како институциите треба да работат. Почнавме да го зајакнуваме системот со прием на нови лекари и медицински сестри.“ – рече Филипче.

Траат подготовки и за изведување на првата трансплатација на срце кај нас, откри Филипче и објасни дека станува збор за починат пациент и пациент кој чека на срцето Доколку дозволи состојбата и има услови за операцијата, ќе се започне со интервенцијата на клиниката за кардиологија со мешовит тим. Тоа е ризична интервенција и ризкот е голем и единствен спас за пациентот е оваа процедура. Кај пациентот донатор е констатирана мозочна смрт, но срцето е во добра состојба.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...