12 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Uncategorized @mk Групната молитва за Бајрам траеше само 15 минути.... Видео

Групната молитва за Бајрам траеше само 15 минути…. Видео

Translate (Eng):[gtranslate]

Муслиманите денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. По едномесечниот строг пост, во кој верниците се воздржуваат од храна и пијалоци од изгрејсонце до зајдисонце, утрово во џамиите се служи Бајрам-намаз.

Во џамијата во Куманово што ја посети екипата на „360 Степени“ делумно се почитуваа мерките и не секој верник носеше маска и одржуваше дистанца.

Молитвата траеше само 15 минути, а освен заштита и држење дистанца, препораките беа и секој и секој верник да носи лично сеџаде и да се избегнат поздравите со физички контакт.

РЕКЛАМА
- Реклами -