8 C
Ohrid
петок, март 5, 2021
Почетна Македонија Бугарија ѝ издала пасош на Баба Ванѓа во кој ја води како...

Бугарија ѝ издала пасош на Баба Ванѓа во кој ја води како Македонка!

Translate (Eng):[gtranslate]

Светски познатата јасновитка Вангелија Пандева Гуштерова, попозната како Баба Ванѓа, добила патна исправа од Бугарија во која пишува дека по народност е Македонка.

Пасошот што го објави Фејсбук-групата „Македонска дијаспора“ е издаден во Петрич на 26 март 1953 година и е занимлив од аспект на актуелното бугарско условување на македонската евроинтеграција со откажување од јазикот и од малцинството во Бугарија.

Баба Ванѓа е родена на 3 октомври 1911 година во Струмица, најголем дел од животот поминала во областа Рупите на планината Кожуф во Пиринска Македонија, а почина на 11 август 1996 година во Софија.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -