13 C
Ohrid
сабота, февруари 27, 2021
Почетна Свет ДЕСЕТМЕСЕЧНО БЕБЕ ПОЗИТИВНО НА КОРОНАВИРУС СО ТЕШКИ КОМПЛИКАЦИИ ПРЕФРЛЕНО ВО ШВАЈЦАРИЈА

ДЕСЕТМЕСЕЧНО БЕБЕ ПОЗИТИВНО НА КОРОНАВИРУС СО ТЕШКИ КОМПЛИКАЦИИ ПРЕФРЛЕНО ВО ШВАЈЦАРИЈА

Translate (Eng):[gtranslate]

Десетмесечно бебе во тешка и многу комплицирана здравствена состојба било донесено во неделата попладне на Клиниката за детски болести, објавува НОВА ТВ.

Според порталот, бебето кое е швајцарски државјанин, имало висока температура, грчеви и нарушена свест, а на клиниката било примено заедно со неговата баба која го чувала бидејќи неговите родители живеат во Швајцарија.

Фото: Нова ТВ
Вистинска драма се случувала на клиниката за спасување на животот на бебето, утредента кога се покажало дека бебето има тумор во мозокот, а се потврдило дека тоа и неговата баба се позитивни на ковид-19. Информацијата за НОВА ТВ ја потврди и д-р Наташа Најдановска Алулоска, директорка на Клиниката за детски болести.
„Детсетмесечното бебе беше донесено во неделата попладне во тешка состојба, со грчеви и покачена температура. Нашите итни анализи покажаа дека се работи за тумор на мозокот. На Клиниката остана 24 часа. Во текот на престојот добиен е и позитивен резултат за Ковид-19 кај детето и бабата, која се грижи за детето“, вели д-р Најдановска Алуловска.
По ова започнала борбата бебето да се одржи во живот и да биде префрлено во Швајцарија. За таа намена специјално бил отворен скопскиот аеродром и бебето заедно со медицински авионски транспорт, со таканаречена мини болница било префрлено во Клиничкиот центар во Цирих. Целата операција била организирана од страна на швајцарските власти.

РЕКЛАМА
- Реклами -