12 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Свет Нова вознемерувачко видео од убиството што ги шокира САД, насилни протести во...

Нова вознемерувачко видео од убиството што ги шокира САД, насилни протести во Минеаполис

Translate (Eng):[gtranslate]

Новото видео објавено од CBS Evening News детално го покажува апсење на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицискиот службеник Дерек Човин го притискал со коленото на вратот скоро пет минути.

На видеото се гледа дека Флојд не се спротивставил на полицијата, што е спротивно на изјавата на полицискиот портпарол, кој изјави дека Флојд се спротивставил на апсењето.

Службеникот Дерек Шовин го задржал коленото на вратот скоро пет минути иако Флојд го ​​молел да не го убие.

РЕКЛАМА

„Не ме убивај, те молам, не можам да дишам“, викал Флојд.

Поради смртта на Флојд, демонстрантите се собраа на улиците на Минеаполис две ноќи по ред, барајќи правда за неговата смрт.

Во текот на ноќта, избувнаа судири во кои демонстрантите ја запалија продавницата за автомобилски делови и ограбија друга продавница во близина на полициската станица во која работеле полицајците вклучени во апсењето на Флојд.

Полициските вооружени сили со камиони однеле стотици демонстранти во понеделникот.Полицијата со опрема против немири упаднала на протестот во вторникот, при што со камион отстраниле стотици демонстранти.

- Реклами -