8.3 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Македонија Падна и првата пресуда 10.000 евра казна за екс директорката Нина Цаца-...

Падна и првата пресуда 10.000 евра казна за екс директорката Нина Цаца- Билјановска

Translate (Eng):[gtranslate]

Екс директорката на Клиниката за кожни болести ќе плати казна од 10.000 евра, за кривичното дело пренесување заразна болест, одлучи Обвинителството.

„По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ – Скопје, која е обвинета за кривично дело – Пренесување заразна болест по член 205 став 1 од Кривичниот законик.

Надлежниот јавен обвинител на Судот му предложи за обвинетата да изрече парична казна од 40 дневни глоби со вредност на една дневна глоба од 250 евра, односно вкупна парична казна од 10.000 евра во денарска противвредност“, се вели во соопштението од Јавното обвинителство.

РЕКЛАМА
- Реклами -