18 C
Ohrid
недела, септември 19, 2021
Почетна Македонија Со помош на полицијата утре ќе биде тестирано семејството на покојниот кој...

Со помош на полицијата утре ќе биде тестирано семејството на покојниот кој беше позитивен на Ковид а погребан со сите ритуали….

Translate (Eng):[gtranslate]

Во недела ќе биде тестирано потесното семејство на покојникот кој беше погребан со сите рутуали, а постмортем е докажан позитивен на Ковид. Информацијата за НОВА ја потврди директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен Зибери. Семејството одбивааше да се тестира, а одбиваа да ги кажат и контактите кои биле на погребот, околу 200 луѓе. Тестирањето започнува со асистенција на МВР и Министерството за здравство.

„Да ќе ги тестираме членовите на потесното семејство, околу 15-20 луѓе. Тие попуштија и договорено е во недела да ги тестираме членовите на најтесното семејство, а потоа според епидемиолошка анкета ќе видиме кои ќе бидат следни за тестирање“, изјави директорот Зибери.

53-годишниот скопјанец од општина Чаир почина пред три дена, откако без знаци на живот бил однесен во приватна болница во Скопје, а посмртно е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Семејството го погребало покојникот според традицијата, со сите рутуали, а на погребот присуствувале 200 луѓе.

РЕКЛАМА

Во изолација се ставени 9 вработени од проватната болница. Семејството три дена одбиваше да се тестира, а не ги кажуваа ниту луѓето кои биле на погребот. Конечно, откога се вклучи и МВР семејството ќе биде тестирано.

- Реклами -