2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија Охридската полиција започна масовно да казнува граѓани кои не носат заштитна маска...

Охридската полиција започна масовно да казнува граѓани кои не носат заштитна маска на јавен простор

Translate (Eng):[gtranslate]

Охридската полиција спроведува акција на санкционирање на граѓани кои не  носат респираторна заштитна маска на јавни простори.

Акции се одвиваат на ул. „Кеј Македонија“  каде припрадниците на МВР легитимираат граѓани изрекуваат казни за неносење на респираторна заштитна маска. Согласно уредбата на Владата на РСМ со законска сила сите граѓани должни се при движење на јавни простори задолжително должни се да носат заштита респираторна маска, шал или марама.

Во овој момент  Охридската полиција санкционира граѓани без заштитни маски  на цела територија на Општина Охрид.

РЕКЛАМА
- Реклами -