6.6 C
Ohrid
недела, февруари 28, 2021
Почетна Македонија ВЕВЧАНЕЦОТ НА КОГО МУ СЕ ПОКЛОНУВА ЦЕЛА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

ВЕВЧАНЕЦОТ НА КОГО МУ СЕ ПОКЛОНУВА ЦЕЛА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Translate (Eng):[gtranslate]

Фудбалската федерација на БиХ го следеше примерот од некои европски земји и реши и официјално да го прекине првенството, односно сезоната 2019/2020 поради коронавирусот, па шампион стана Сараево.

Ваквиот епилог со фудбалот во Босна и Херцеговина му ја донесе втората титула по ред на ФК Сараево, а вкуно седма во клупската историја. По 22 кола, Сараево пред паузата поради Ковид-19 беше лидер со 45 бода, три повеќе од второпласираниот вечен ривал Жељезничар.

Како капитен и најдобар играч Сараево сезонава до првото место го предводеше Крсте Велкоски, македонскиот репрезентативец којшто веќе неколку години е симбол на екипата со бордо дресови.

РЕКЛАМА

За „Крки“ ова е трета шампионска титула во БиХ со Сараево и негов вкупно петти трофеј откако е во овој клуб. Велкоски е првиот и единствен фудбалер во историјата на овој трофеен босански клуб кој има пет трофеи, откако во 2014-та стигна на легендарниот стадион „Кошево“.

Велковски накратко го напушти клубот во јануари 2016-та, но набрзо се врати и со Сараево освои две титули и еден Куп на БиХ.

Македонецот е омилен лик во сараевските улици и права легенда меѓу бројните навивачи на Сараево, клубот кој од следната сезона ќе игра во квалификациите за Лига на шампиони на УЕФА.

Велкоски го очекува и бараж дуелот за пласман на Европското првенство 2021 против Косово.

 

- Реклами -