1.7 C
Ohrid
четврток, јануари 20, 2022
Почетна Македонија Се подбиваа со мене, па ме пцуеја дека сум во врска Македонец:...

Се подбиваа со мене, па ме пцуеја дека сум во врска Македонец: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Translate (Eng):[gtranslate]

Филмска приказна има љубовта на музичарката Паула Купер Трајковскиод Jужна Каролина и на Бојан Трајковски од Скопје. Се запознале во Ирак во 2009 година, а 11 години потоа успешно го градат својот заеднички живот во Скопје, како родители на петгодишниот Ноа. Паула, која на домашната јавност ѝ е позната по дуетот „Ocean Dreams“ со Гаро Тавитјан вели дека се соочувала со многу непријатности и предрасуди откако живее во Скопје. „Ми се случило луѓе да вперуваат прст кон мене, да ме нарекуваат со погрдни имиња, да се подбиваат со мене, па дури и да ме пцујат. Ме имаат нарекувано и со погрдниот збор што почнува на буквата „н“ ,и сето ова доаѓало од луѓе што мислеле дека се „кул“ и луѓе што, во суштина, се расисти “, раскажа шарматната пејачка за Женски магазин. Сепак, таа со насмевка вели дека поради многу нешта, го избрала Скопје за нејзин дом, и решила дека позитивните искуства со добрите луѓе ќе ги победат негативните. Покрај тоа што се занимава со музика, Паула има и своја веб-страница за продажба на персонализиран накит, којашто се вика Noa Personalized Jewelry, а исто така работи и како службеничка за профилирање лицa (проверка на биографски податоци).

*Имате интересна љубовна приказна со сопругот Боја кој е од Скопје. Како се запознавте, во кои негови квалитети се вљубивте?

-Ах, тој има толку многу квалитети. Се запознавме во Ирак, во 2009 година. Мојот сопруг не само што е згоден туку има и големо срце и почит кон сите. Интелигентен е, отворен, забавен и заштитнички настроен. Потекнуваме од различни места, но негуваме исти вредности. Кога сум со него можам да бидам стопроцентно своја, а кога сме заедно се чувствувам како да сум дома, што е навистина прекрасно чувство. Ова се само само мал дел од причините поради кои се вљубив во него.

РЕКЛАМА

За повеќе може да прочитате тука: