10 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Македонија Oд СЗО не советуваат да носиме маски од ткаенина а не медицински...

Oд СЗО не советуваат да носиме маски од ткаенина а не медицински маски како досега…

Translate (Eng):[gtranslate]

Светската здравствена организација (СЗО) ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат маски за лице од ткаенина во јавност во области каде постои ризик да го пренесат Ковид-19.

Во своите нови упатства, поттикнати од докази од студии спроведени во последните неколку недели, СЗО истакна дека маските за лице се само една од низата алатки кои можат да го намалат ризикот од пренесување на вирусот и не треба да даваат лажно чувство на заштита.

– Имаме нови истражувачки сознанија. Сега имаме докази дека ако се користи правилно, маската може да обезбеди бариера … за потенцијално заразните капки, посочи Керков.

РЕКЛАМА

ммс

- Реклами -