30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаВидео - Оџата од Слупчане ја загуби мајка си, а двете деца...

Видео – Оџата од Слупчане ја загуби мајка си, а двете деца му се позитивни на корона – слика од општина Липково, едно од актуелните жаришта

Бројот на заразени и починати лица од коронавирус во Кумановско е повторно во пораст, но за разлика од првиот бран кога поголем дел од случаите доаѓаа од градот, жариштето на вториот бран е во Липково.

Бројките го менуваат и односот на локалното население – на почетокот на епидемијата, многу жители се сомневаа во постоењето на вирусот, но во едно од липковските села, Слупчане се чини дека тоа сѐ поретко е случај. Голема улога во менувањето на свеста на населението во моментов игра оџата Абдулфета Шахини чија мајка е една од жртвите на Ковид-19 од овој крај. Шахини вели дека мајка му се заразила на погреб кај блиски роднини, а за првите симптоми мислеле дека се последица на замор.

“Но, не беше така. Тогаш почна да се влошува. Во понеделник и вторник прими две инфузии како терапија, во среда ја однесовме во болницата во Куманово каде што и ја задржаа и видоа дека ѝ се намалува кислородот. Утредента не нѐ информираа, но кога отидов да прашам за нејзината состојба, ми рекоа дека ја испратиле во болницата “8 Септември” во Скопје. Десет дена беше таму. Во четврток, тој ден, ѝ е направен тестот и излезе позитивна на Ковид-19. И така 10 дена престојуваше во болница во Скопје во “8 Септември”, до 1 јуни, понеделник. Во 9 часот нѐ известија дека почина”, вели Шахини.

Смртта на неговата мајката за Абдулфета и за други 40 лица со кои таа имала контакт значи двонеделна изолација. Од изолираните, само од најблискиот семеен круг се позитивни 4 лица, меѓу кои и двете деца на оџата, пренесува “360 степени”.

“Затоа, јас како совет, би ги замолил моите сограѓани, како оџа на ова село, како син на ова село, како еден нивни советник, да не го сфаќаат ова како игра, затоа што не е игра. Да се заштитат, да се заштитат себеси, да ги заштитат своите семејства, своите деца. Тешко е две недели да седиш, а да не можеш да се доближиш до своето дете. Да помине празникот Бајрам, за нас слава, а јас да не можам да го гушнам своето дете или да славам со мој родител, со сопругата или со семејството. Беше многу тешко. Секој нека се замисли во ваква ситуација. Затоа, браќа, ве молам, во име на Бога, не сфаќајте го ова како игра. Сфатете го сериозно, изолирајте се, придржувајте се до тие правила, услови, оние мерки што се бараат од Министерство за здравство и матичните лекари, но и од другите. Да го надминеме ова и да се вратиме во нормала, како што треба, и потоа да живееме без страв”, вели Шахини.

Репортажа на 360.мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...