7.3 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Бројот на заболени од Ковид-19 во Охрид секојдневно расте, причината е семејна...

Бројот на заболени од Ковид-19 во Охрид секојдневно расте, причината е семејна прослава со 200 луѓе.

Translate (Eng):[gtranslate]

Зголемениот број заболени од Ковид 19 во Охрид е резултат на флагрантно кршење на препораките и мерките за заштита од коронавирусот. Како што изјави денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче, во Охрид од семејна прослава на која присуствувале околу 200 луѓе, до сега се регистрирани осум позитивни случаи на коронавирус. Стотина лица, пак, присуствувале на свадба во Скопје, од која до сега се регистрирани 14 позитивни, истакна министерот Филипче.

Во огромен процент, помеѓу 65-70% кластерите се познати и секогаш иста работа, непочитување на мерките за заштита. И покрај забраната луѓето прават масовни собири. Нешто што апсолутно нема логика и го осудувам. Го осудуваат сите здравстеви работници. Не може да се прави свадба кога тоа е забрането, не може други собири од 200 луѓе да се прават кога тоа е забрането и притоа уште да не се соработува со здравствените власти, како што е случајот кој предизвика заболување на медицински персонал на Гинеколошката клиника и во болницата во Чаир. – рече Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -