19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипчe: Изборите не предизвикуваат никаква закана доколку носите маска, и се држи...

Филипчe: Изборите не предизвикуваат никаква закана доколку носите маска, и се држи доволно растојание.

Било кој настан, вклучувајќи ги и изборите, доколку е организиран според протоколите и препораките на Комисијата за заразни болести, не претставува ризик по граѓаните, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

„Сè што ќе се одржи и луѓето и организаторите ќе се придржуваат до протоколите, апсолутно не е ризик. Ние мора да научиме да живееме така. Така е во целиот свет. Во целиот регион има пораст на случаите. Ќе дадам една изјава, ќе ја кажам со резерва и можеби е преуранета, но мислам дека ние први изреагиравме“ – додаде Филипче.

Нагласи дека сите новодијагностицирани случаи на ковид-19 се бидејќи протоколите не се почитувале.

Филипче смета дека нема потреба од нејзино продолжување, по што ќе се дефинира датумот за избори.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...