15 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Македонија Филипчe: Изборите не предизвикуваат никаква закана доколку носите маска, и се држи...

Филипчe: Изборите не предизвикуваат никаква закана доколку носите маска, и се држи доволно растојание.

Translate (Eng):[gtranslate]

Било кој настан, вклучувајќи ги и изборите, доколку е организиран според протоколите и препораките на Комисијата за заразни болести, не претставува ризик по граѓаните, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

„Сè што ќе се одржи и луѓето и организаторите ќе се придржуваат до протоколите, апсолутно не е ризик. Ние мора да научиме да живееме така. Така е во целиот свет. Во целиот регион има пораст на случаите. Ќе дадам една изјава, ќе ја кажам со резерва и можеби е преуранета, но мислам дека ние први изреагиравме“ – додаде Филипче.

Нагласи дека сите новодијагностицирани случаи на ковид-19 се бидејќи протоколите не се почитувале.

РЕКЛАМА

Филипче смета дека нема потреба од нејзино продолжување, по што ќе се дефинира датумот за избори.

- Реклами -