34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаРесторан „Две Лири“ и на фирмата „Реском“ Ресен вршат масовно тестирање на...

Ресторан „Две Лири“ и на фирмата „Реском“ Ресен вршат масовно тестирање на своите вработени

Сопствениците на ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен, по појавата на прв случај на инфициран вработен со Ковид19 , ги затворија своите капцитети .Сопствениците на ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен,веднаш контактирале со лаболаторијата „Авицена“ Скопје и договориле извршување на тестирање на сите вработени во ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен.Тестирањето на сите вработени е на терет на сопствениците , а истото се одвива во текот на денешниот ден, каде екипи на „Авицена“ земаат брисеви и крв од сите вработени во ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен.Сопстевниците на ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен, побарале да се изврши двојно тестирање и со земање на Брис , но и со тестирање преку Крв , се со основна цел, да се добијат релевантни податоци.

ваквиот потег на сопствениците на ресторан „Две Лири“ ресен и на фирмата „Реском“ Ресен, се за почит и треба да преставуваат пример и за другите работодавачи ,како треба да се однесуват одговорно спрема здравјето на своите вработени, нивните фамилии, коминтентите ,но и самите себе.Јавното здравје е заедничка обврска на сите нас.

С.Д.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...