2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија (Видео) Здравствени работници наместо 40% поголема плата , добија само 92 денари..

(Видео) Здравствени работници наместо 40% поголема плата , добија само 92 денари..

Translate (Eng):[gtranslate]

Помпезно најавуваната мерка дека здравствените работници ангажирани во спраување со Ковид-19, ќе добијат картичка со 40% пропадна во вода. Наместо 40%, добија смешни 92 денари, со кои може да купат домашни производи, објави ТВ 21

Габриела Илиевска е здравствен работник, вработена во Клиничката болница во Битола како медиинско-лабораториски аналитичар, истовремено и независен советник во Советот на Општина Битола. На последната седница на советот, таа е исмевана за добиените 92 денари.

Олга Лозановска (ВМРО-ДПМНЕ): Габи зеде многи пари, со ваучерот, треба да го потроши. Дури 90 денари…

РЕКЛАМА

Валентин Груевски (ЛДП): Кој зел 90 денари?

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): Јас Валентин, ќе ти ги поклонам ако сакаш…Што ме гледаш? 92 денари земав

Викторија Христовска (ВМРО-ДПМНЕ): Да си купува домашно

Валентин Груевски (ЛДП): На подарен коњ не му се гледа заби

Методија Илиевски (СДСМ): Од каде зеде Габи?

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): Како здравствен работник…

Методија Илиевски (СДСМ): Бонус на плата?

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): Не! 40% што требаше на плата…

Методија Илиевски (СДСМ): И колку ти дадоа?

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): 92 денари

Методија Илиевски (СДСМ): Грешка е!

Владе Шеровски (СДСМ) Ти дале според заслугите

Методија Илиевски (СДСМ): Уште толку ти фалеа до 100 000 изгледа

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): Фала колега Шеровски, но кога ќе дојдеш кај мене како пациент ќе видиш колку се заслугите! Срамота е дека да деградираш здравствени работници. Кај нас нема заслуги, имаш обврски!

Зоран Стојчевски (СДСМ): Ќе си купиш две маски од поефтините

Габриела Илиевска (ПОИНАКУ): Не дај боже да дојдeш, ќе видиш како се работи.

Илиевска за ТВ21 вели дека не само таа, туку голем дел од нејзините колеги добиле смешни суми на пари.

- Реклами -