2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија Затворски чувар заболен корона продолжил да си оди на работа -...

Затворски чувар заболен корона продолжил да си оди на работа – Директорот вели нема место за паника, чуварот носел маска

Translate (Eng):[gtranslate]

Заболениот затворски чувар од Истражниот затвор во Шутка за кој вчера објавивме дека е утврдено дека е позитивен на ковид-19 добил препорака од матичен лекар дека е добар и дека може да оди на работа. Информацијата за МКД.мк  ја потврди директорот на затворот Есад Рахиќ. Тој во телефонски разговор вели дека нема простор за паника и дека вработените во затворот носат заштитна опрема. Вработениот иако бил со симптоми добил препорака од матичен лекар дека може да оди на работа.

Заразениот затворски чувар имал симптоми и доаѓал на работа, но откако бил прегледан од матичен лекар му било укажано дека може да оди на работа и дека се е во ред со него.

Во Истражниот затвор во Шутка се прегледуваат и безбедносните камери за да се утврди движењето и контактите со вработените и со притворените лица, но директорот Рахиќ смирува со образложени дека во затворот се почитуваат протоколите за заштита од ковид-19 и се носи заштитна опрема.

РЕКЛАМА

„Точно е дека има затворски чувар кај кој откако е направен текст утврдено е дека е позитивен на ковид-19. Тој имал симтоми и бил на преглед кај матичниот лекар, но таму по прегледот му било кажано дека не му е ништо, дека е во добра здравствена состојба и дека може да оди на работа. На работа сите носат маски и се запазени сите протоколи. Оние вработени кои биле во контакт со овој затворски чувар се изолирани и се чекаат препораките на епидемиолозите за да се утврди кај кои од нив ќе треба да се направи тестирање. Сметам дека нема простор за паника, но одговорност за ваквото неодговорно однесување на вработениот ќе има“, вели директорот Рахиќ.

За матичниот лекар кој дал препорака дека заразениот со ковид-19 може да оди на работа, Рахиќ го повика Министерството за здравство и министерот Венко Филипче да го испитаат случајот и да утврдат евентуална одговорност кај лекарот.

повеќе  на мкд.мк

К.Д.

 

 

 

- Реклами -