30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Од сега заболените со Ковид-19 ќе може да се лекуваат и во...

Од сега заболените со Ковид-19 ќе може да се лекуваат и во приватните болници.

Translate (Eng):[gtranslate]

Приватните здравствени установи, во рамките на вршењето на дејноста за интензивна нега и терапија, ќе можат да укажуваат здравствени услуги и за коронавирус за пациентите примени во установата кај кои во текот на укажувањето на здравствените услуги за дијагностицирање, лекување, третман, нега и рехабилитација во установата е утврдено присуство на причинителот Sars-Cov-2 вирус за заразната болест Ковид-19.

Ова се наведува во дополнението, што го направи Владата во рамки на денешната 69-та седница, на Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време на вонредна состојба, соопшти владината прес-служба.

РЕКЛАМА
- Реклами -