7.9 C
Ohrid
четврток, февруари 25, 2021
Почетна Македонија Слаб интерес кај излекуваните од ковид-19 за дарување крвна плазма (Видео)

Слаб интерес кај излекуваните од ковид-19 за дарување крвна плазма (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Лекувањето на ковид-19 со крвна плазма од оздравени е еден од најнадежните методи за лекување на лицата што развиваат потешка клиничка слика од коронавирусот.

Процесот функционира на тој начин што антителата кои се борат со вирусот од крвта на оздравените преку трансфузија се внесуваат во телото на болно лице кое така се стекнува со способност полесно да се справи со ковид-19.

Откриваме дека има херои и во Македонија кои откако ја победиле болеста донираат крвна плазма за да им помогнат на болните, но, за жал, нивниот број е многу мал.
360 СТЕПЕНИ

РЕКЛАМА
- Реклами -