20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Здравје и убавина На Инфективна не е спасен ниеден пациент кој бил на респиратор

На Инфективна не е спасен ниеден пациент кој бил на респиратор

Translate (Eng):[gtranslate]

На Инфективната клиника, за жал, не е спасен ниеден пациент којшто бил на респиратор, одговори на прашањето на ,,Слободен печат” директорката на клиниката доктор Милена Стевановиќ. Оттука, препораката на светските центри кои имаат огромен број искуства и кои ги лекувале пациентите со механичка вентилација, се овој тип на третман да биде последниот обид во лекувањето.

– Не за жал, не успеавме да извадиме пациенти од респиратор. И покрај тоа што кај повеќе пациенти кај кои практично беше санирано дишењето и беа ставени на спонтан режим на дишење, се случија други компликации поради кои пациентите завршија со смртен исход. Оттука, сметавме дека подобар е нашиот успех во работењето каде што механичката вентилација ќе биде како последен обид во третманите. Денеска, тоа е всушност и препорака од светските центри кои имаат голем број искуства и кои ги лекувале пациентите на механичка вентилација, рече доктор Стевановиќ.

РЕКЛАМА
- Реклами -