15 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Граѓаните да не се грижат воопшто, за брзо време ќе...

Венко Филипче: Граѓаните да не се грижат воопшто, за брзо време ќе има и свадби но треба да се придржуваме на мерикте.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во денешниот Актуел на Тера, со министерот за здравство Венко Филипче зборувавме за состојбата во Битола, Ресен и регионот, за тоа дали се почитуваат мерки за заштита, за градинките, границите и за новата лабораторија за анализа на тестови за Ковид 19, кои почнаа да се прават во Центарот за јавното здравје во Битола, како и за работата на Клиниката во Битола.

Го прашавме министерот Филипче за тоа кога ќе можат да се организираат свадби. Вели дека тоа во овој момент е комплицирано, а веројатно ќе биде и понатаму.

„Доколку се организира било каков настан во кој што ќе се почитуваат овие протоколи, ризик нема или пак е сведен на минимум“ вели тој.

РЕКЛАМА

Прашан за тоа што се случуваше во одредени градови кога беа пуштени да работата угостителските објекти и прославите кои се правеа, Филипче вели дека апсолутно не требаше тоа така да се случи и да се органиизра, односно дека требаше да се почитуваат мерките и протоколите.

Што би се случило на свадба? го прашавме Филипче.

„Веројатно ако се организираат така како што бевме сведоци дека се организираат, веројано ќе се случи ново можно жариште. Комисијата за заразни болести даде соодветни протоколи како може рестораните да функционираат и таму јасно пишува дека се седи на дистанца, потоа дека се носат маски ако дистанцата не може да се одржи“ вели тој.

- Реклами -