15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Бројот и натаму расте: Денес има 176 нови случаи на Kовид-19 а...

Бројот и натаму расте: Денес има 176 нови случаи на Kовид-19 а починати се 9 лица

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на COVID-19.

По градови:

-Скопје 61
-Куманово 8
-Дебар 1
-Штип 14
-Прилеп 5
-Тетово 22
-Струга 19
-Велес 5
-Битола 3
-Охрид 14
-Гостивар 7
-Струмица 1
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 1
-Кичево 6
-Ресен 5

Починати се девет лица, седум пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 80 оздравени пациенти од:

-Скопје 5
-Куманово 1
-Штип 18
-Тетово 30
-Битола 2
-Гостивар 8
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Кочани 8
-Берово 1
-Валандово 2
-Кичево 1
-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 58.765 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.