15 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Македонија Филипче: После изборите ќе ги зголемиме платите во здравството за 40 отсто

Филипче: После изборите ќе ги зголемиме платите во здравството за 40 отсто

Translate (Eng):[gtranslate]

„До крајот на 2020 ќе се дефинира 10-годишната стратегија за издвојување и инвестиции во здравството и ќе побараме широка собраниска поддршка за неа затоа што на здравствениот систем му треба стабилно и повисоко вложување. Ќе инвестираме во човечките ресурси. Секоја година ќе ги зголемување платите на здравствените работници и соработници за 10 проценти, значи вкупно 40 проценти за целокупниот следен мандат. Сите млади лекари кои се на специјализација и се надвор од скопје ќе добијат 12 000 субвенција за решавање на станбеното прашање. Ќе го зломемиме бројот на специјализации и на наставни лица. Младите лекари ќе имаат можност да напредуваат во науката“,

порача Филипче.
Филипче се осврна на реализираните проекти, а посочи дека пандемијата со ковид-19 беше најсериозниот тест за македонскиот здравствен систем.

„Додека некој се потсмеваа на вирусот и ја потценуваа опасноста ние бевме меѓу првите земји во регионот кои воведоа рестрикции. Реакцијата беше навремена и успеавме да го амортизираме ударот на здравствените институции“,

РЕКЛАМА

порача Филипче.
360 степени

- Реклами -