22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОва е тоалетот во амбулантите во Бутел. Лоши се условите и во...

Ова е тоалетот во амбулантите во Бутел. Лоши се условите и во лекарските ординации, собата за интервенции, ходниците- Пациентите и вработение загрозени од условите !!!

Ова е тоалетот во амбулантите во Бутел. Лоши се условите и во лекарските ординации, собата за интервенции, ходниците… Наутро во истиот објект работи и народна кујна и се дели храна на социјално загрозени лица.

Медицинските тимови од примарното здравство наместо два месеци, речиси цела година прегледуваат и лекуваат пациенти во лоши просторни и санитарно хигиенски услови. Во една просторија во која нема вода се сместени и докторот и сестрите. Нема приватност за пациентите. Тие беа преселени лани летото за да на просторот до општината се изградат модуларни објекти.

– Мора некое решение да се најде, ние го прифативме ова работиме. Нема да се откажеме,ќе пружаме помош на пациентите. Пациентите доаѓаат, но се малтретираат, нас не прашуваат, но ние не можеме одговор да им дадеме, вели д-р Маја Алексова, специјалист по семејна медицина.

– Модуларната амбуланта во Бутел почна да се гради лани во август. Како што може да се види и позади мене веќе е готова, но се уште не е пуштена во употреба.

Вакви објекти паралелно се градеа и во Ѓорче Петров и Лисиче. И таму се уште не се ставени во функција. Во меѓувреме во Ѓорче три докторки со медицинските сестри цела година работат со пациенти во субстандардни услови. Сите се сместени во една просторија која повеќе личи на дуќан отколку на амбуланта.

Од Министерството за здравство кој е инвеститор на објектите без прецизен одговор кога ќе бидат отворени модуларните амбуланти и кога во нив ќе почнат да работат медицинските тимови кои беа преселени.

– Амбуланта Бутел, Амбуланта Ѓорче Петров и Амбуланта Лисиче, се реализирани. Во изминатиов период се вршат технички прегледи од страна на Надзорниот орган.

Во процедура е пуштањето во употреба, по што ќе се предадат на користење на Здравствен дом Скопје, велат од МЗ.

Инаку според планот на Министерството за здравство овие модуларни објекти требаше да бидат реализирани за 60 дена, но тој рок одамна помина.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...