9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Денес има нови 147 позитивни на ковид, шест починати меѓу нив и...

Денес има нови 147 позитивни на ковид, шест починати меѓу нив и 36 годишен Штипјанец.

Translate (Eng):[gtranslate]

Починати се 6 лицa по компликации од коронавирус за изминатото деноноќие, и тоа тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово, објави Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (63) . Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се двајца пациенти од Скопје (59) и (63) и еден пациент од Штип (36). Во болницата во Штип е починат пациент од Берово (69), во Куманово пациент на 78 години.

Во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 64
– Куманово 8
– Штип 6
– Прилеп 3
– Тетово 16
– Струга 7
– Велес 5
– Битола 4
– Охрид 5
– Гостивар 9
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Кратово-1
– Свети Николе 7
– Кичево 4
– Ресен 4

РЕКЛАМА

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 37 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 120 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 95 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

сдк.мк