10.9 C
Ohrid
вторник, мај 18, 2021
Почетна Македонија Почина и првиот доктор во Македонија од последици на коронавирусот.

Почина и првиот доктор во Македонија од последици на коронавирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница „8 Септември“ во Скопје, на 64-годишна возраст, поради компликации поврзани со ковид-19, починал докторот Арификмет Деари, уролог од Тетово.

Деари бил хоспитализиран поради невролошки проблеми, но бил позитивен и на коронавирусот. По 15 дена болничко лекување, ја загубил битката со болеста.

– Доктор Деари беше само на неколку месеци до пензионирањето, тој е првиот лекар кој почина од компликации со коронавирусот – напиша Филипче кој изрази жалење и длабоко сочуство до семејството.

РЕКЛАМА

Министерот воедно упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и да се заштитат себеси, здравствените работници и сите свои сограѓани.

- Реклами -