0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Сакале жив да го запалат командирот на прилепската полициска станица со молотов...

Сакале жив да го запалат командирот на прилепската полициска станица со молотов коктел

Translate (Eng):[gtranslate]

Молотов коктел бил фрлен утрово околу 3:15 часот врз семејната куќа на командирот на Полициската станица во Прилеп, Кире Спиркоски, која се наоѓа на улицата „Киро Крстески-Платник“ бр.37. Непознатите сторители го фрлиле стакленото шише со запаллива течност на вториот кат од куќата. За среќа наместо да се скрши прозорецот, шишето најверојато се одбило или од стаклото и од ПВЦ дограмата по што паднало во дворот каде избувнал оган.

Ударот со шишето врз прозорецот и пожарот прв го забележал синот на Спиркоски, кој во тој момент се наоѓал во својата соба кон која бил и фрлен молотовиот коктел. Веднаш ги разбудил своите родители кои истрчале во дворот и заедно со соседите го изгаснале огнот.

Случајот Спиркоски веднаш го пријавил во полиција. На местото на настанот излегла екипа на крим техника, која подигнала материјали и ги дала на понатамошно вештачење.

РЕКЛАМА

Командирот Спиркоски на ПС Прилеп денеска не сакаше да зборува пред камерите за овој настан, само кусо изјави дека засега не се сомнева во никого и не знае зошто некој би можел да направи ваков грозоморен чин.