25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Свет Граѓаните упаднаа во српското Собрание но кој ги отвори вратите...

Граѓаните упаднаа во српското Собрание но кој ги отвори вратите…

Translate (Eng):[gtranslate]

Пpoтестот пред Собранието на Србија против новите најавени мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус излезе од контрола вечерва по 22 часот, јавија локалните медиуми.

Граѓаните упаднаа во Собрание откако Вучиќ најави враќање на полициски час

Демонстранти ја пробија заштитната ограда пред Собранието, запалија факели, и се судирија со полицијата во обидот да влезат повторно во Парламентот.

РЕКЛАМА

Протестот почна по 20 часот, откако беше блоkиран за сообраќај просторот пред Парламентот. Демонстрантите извикуваат „Вучиќ крадец“, „Оставки“.

Според белградски медиуми кон толпата се упатиле и студенти од домовите во главниот град на Србија.

- Реклами -