7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветРакетите кои ја погодија Полска долетале од Украина

Ракетите кои ја погодија Полска долетале од Украина

Претставниците на НАТО денеска ќе одржат итен состанок на барање на Полска откако две лица загинаа во експлозија предизвиканаа од залутани ракети во селото Пржеводов, на само 6 километри од границата со Украина.

Според првичните разузнавачки извори од САД, ракетата била истрелана од Русија, а НАТО ќе испитува дали се работи за руска ракета, што доколку се потврди ќе се смета за напад врз НАТО.

Светските лидери кои во моментов се на Бали каде се одржува самит на Г20 се состанаа по падот на проектили во Полска.Претседателката на ЕК Фон Дер Лајен по состанокот објави соопштение во кое се осудуваат „вчерашните варварските ракетни напади што русија ги изврши врз украинските градови и цивилната инфраструктура “

Претседателот на САД Џо Бајден, рече дека истрагата е поддржана од сите партнери.

И Македонските власти изразиja загриженост и порачаа дека земјава е во консултација со сојузниците во НАТО и будно ја следи ситуацијата.

Инаку Русија демантира дека извршила напад врз Полска, која е членка на НАТО и инцидентот во Полска го квкалификува како обид да се предизвика директен воен конфликт меѓу НАТО и Русија, додека Украина го тврди спротивното. Експлозијата се случи откако Русија вчера изврши серија напади врз Украина со проектили, напади за кои Киев рече дека се најтешкиот бран во текот на руската инвазија

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...