20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Те молам земи ме од болница тука ќе ме умрат- ова е...

Те молам земи ме од болница тука ќе ме умрат- ова е голготата која ја поминало момчето чиј познат татко вчера стана симбол на протестите

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако за помалку од еден час вчера стана симбол на протестите во Белград денеска медиумите го открија момчето и вистината за голготата која ја поминал овие неколку месеци додека неговата земја се борела со коронавирусот.

Имено Петар Ѓуриќ вчера пред камерата на српската телевизија Н1 изјави дека неговиот татко починал поради немањето на респиратори во земунската КОВИД болница.

„Тато ова е за тебе“ денеска е нај пребаруваната реченица во регионот, а откако преку видео објасни што се случило медиумите пишуваат дека тој јавно за овој случај зборувал уште во април годинава кога го загубил својот татко.Имено тој неодамна во својот Фејсбук објавил статус во кој пишува дека својот татко не може да го врати, но вистината мора да се знае.

РЕКЛАМА

-Поминаа три дена откако го погребав мојот татко, Љубиша Ѓуриќ академски сликар и магистер по уметност. Не можам да се помирам дека толку лесно го загубив поради негрижата на здравствената држава, вели тој во својот статус.

Тој целиот процес го објаснува преку постот каде вели дека неговиот татко е примен во болница дури откако добил запаление на белите дробови, немаше ниту респиратор, но и беше прекасно за жал.

„Секој ден им се јавував и секој ден им го велев истото. На крајот кога видов дека почна да кашла и да не може да јаде го внесов во автомобилот и го однесов на инфективната КОВИД болница каде чекавме ред неколку часа. На крај се смилуваа и го пратија да ги сними белите дробови. Таму добивме упат за земунската КОВИД болница, а во наодот пишуваше дека двете крила се зафатени, тогаш и последен пат го видов жив, раскажува тој“.

Тој раскажува и дека татко му го молел да го изнесе од болница бидејќи таму ќе го умрат бидејќи не го лечеле добро.

-Ги советувам луѓето своите најблиски да не ги препуштаат на неспособните лекари и да не веруваат наивно како што верував јас на лекарите и на власта дека даваат се од себе за да им помогнат на болните.
kurir

- Реклами -