22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Шекеринска од Дебарца: Ние им донесовме вода на Дебрчани после 14 години.

Шекеринска од Дебарца: Ние им донесовме вода на Дебрчани после 14 години.

Translate (Eng):[gtranslate]

Заменик претседателката на СДСМ и носител на листа во ИЕ5 – Радмила Шекеринска денес беше во посета и на Издеглавје каде што изјави дека после 14 години ветување најпосле се решил проблемот со водоснабдување.

– Ова зад мене е резервоарот кој што 14 години бил ветуван и не бил реализиран се досега. А со овој резервоар се решава проблемот на водоснабдување на Издеглавје, но и на Слатински чифлик. После толку години граѓаните веќе изгубиле верба, но еве сега се гледа дека проектот е на крај. Овој проект е реализиран благодарејќи на напорите на општината со средства од општината Дебарца, но и со средства од Владата. Она што е интересно е дека сите коментираат дека ова е селото од каде што потекнува Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ кој 14 години ги убедувал дека ова ќе го направат.
Требаше две и пол години да бидат во опозиција и најпосле Издеглавје да го добие ветениот резервоар. Можеби затоа Александар Николовски избега од 5-ка и замина да им нуди нови ветувања на некои други граѓани – рече Шекеринска.

РЕКЛАМА
- Реклами -