21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаКолку навистина се важни медицинските сестри за пациентите?!!

Колку навистина се важни медицинските сестри за пациентите?!!

Резултатите од едно големо истражување спроведено во Европа покажале дека пациентите почесто умираат по рутински операции таму каде што медицинските сестри не се доволно образовани и стручни.

Со анализа на повеќе од 400.000 извештаи од пациенти е утврдено дека во болниците каде што сестрите се грижеле за помал број на пациенти и смртноста била помала. Во Велика Британија од минатата година на медицинските сестри им е потребна факултетска диплома.

Ова е најголемото истражување од овој вид во Европа, спроведено од страна на неколку универзитети, како европски, така и некои од САД.

Во истражувањето се тврди дека секој дополнителен пациент за кој треба да се грижи медицинска сестра ја зголемува можноста за смртност на пациентите за седум отсто во рок од 30 дена од денот на приемот во болница поради операција.

Меѓутоа, се додава дека оваа стапка се намалува доколку станува збор за медицински сестри со диплома.

Нивото на образование на медицинските сестри и бројот на пациенти за кои тие се грижат значително варира од држава до држава. На пример во Норвешка и Шпанија медицинските сестри се најобразовани. Во Англија медицинските сестри просечно се грижат за 8,8 пациенти, во Норвешка за 5,2, а во Ирска за 6,9 пациенти.

kukuriku

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...