10.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби- Чекаме официјални резултати па ние ќе одлучиме кој ќе биде во...

Груби- Чекаме официјални резултати па ние ќе одлучиме кој ќе биде во влада-од нас се зависи

Со речиси изедначен број на мандати во македонскиот блок, ДУИ се смета за одлучувачки фактор за новата коалиција која ќе ја формира идната Влада. Откако Државната изборна комисија ја објави првичната распределба на мандати, Бујар Османи на неговиот фејсбук профил објави дека сите патишта водат кон Мала Речица.

Тој во еден табор ги наведе СДСМ и БЕСА кои имаат 46 пратеници, а во друг табор ги наведе ВМРО-ДПМНЕ и Левица кои исто така заедно имаат 46 пратеници (44+2).

-Ги чекаме официјалните резултати од ДИК, а потоа ќе разговараме со сите, изјави кратко за весникот Вечер, Артан Груби од ДУИ.

Со вечерашното усвојување на заклучокот за конечните изборни резултати, започнаа 48-часовните рокови за приговори за спроведувањето на изборите и за сумирањето на резултатите. На нив ДИК треба да одговори во рок од 72 часа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...