13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче строго ги осудува журките во ноќните клубови, па бара полицијата...

Венко Филипче строго ги осудува журките во ноќните клубови, па бара полицијата да ги засили контролите !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче, побара од МВР да спроведе истрага за журките кои се организираат низ градовите.

-Гледам фотографии на социјалните медиуми од журки и забави во повеќе градови без да се почитуваат протоколите и мерките за заштита од Ковид-19. Барам итно надлежните институции – МВР и надлежните инспекторати да спроведат истраги и да ги санкционираат овие собирања на недозволен начин!

Младите мора во целост да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирус, да се заштитат себе си и своите најблиски, да носат задолжително заштитни маски, да одржуваат хигиена и дистанца. Клучно е сите да ги почитуваат мерките за да се спречи ширењето на вирусот и секое непочитување на мерките да биде соодветно санкционирано, вели Филилипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -