10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Фотографија која го растажи светот: Се качил на болничкиот прозор за да...

Фотографија која го растажи светот: Се качил на болничкиот прозор за да се прости од неговата мајка која починала од Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Во пик на пандемијата, во која голем борј на земји бележат раст на новозаболени од корона вирус – светот го обиколи емотивна форографија.

30 годишниот палестинец Џихад ал-сува-ити се качил на болничкиот прозорец за да се згобува со својата мајка која починала од ковид 19. Посетите во болницата не биле дозволени, па тој седел на прозорецот за да може да ја гледа и да биде со неа во последните моменти на живот.

73 годишната жена починала во четврокот, кратко по посетата на синот.

РЕКЛАМА

„Седев беспомошно на прозорецот од собата за интензивна нега, гледајќи ги нејзините последни моменти од животот“ рекол тој за локалните медиуми.