21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаСветБорис Џонсон: Сите да се вакцинираат против грип, за да не се...

Борис Џонсон: Сите да се вакцинираат против грип, за да не се преоптерети здравствениот систем во есен !!!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека сите треба да се вакцинираат против грип за да се спречи здравствениот систем да биде преоптоварен при нов бран на коронавирус во зимата. Џонсон изрази загриженост за такво сценарио и истакна дека Велика Британија треба да е подготвена.

Во својот говор, на состанокот со медицинските работници во Лондон, премиерот Џонсон ги нарече противниците на вакцините – „луди“.

– И сега ги има овие антиваксери. Луди се, тие се само луди, рече тој.

Џонсон рече дека очекува Велика Британија да ја надмине кризата со коронавирусот до средината на следната година.

– Мислам дека ќе успееме до средината на следната година, изјави тој.

Денеска се одбележува една година откако Борис Џонсон стана премиер на Велика Британија.

Во таа прилика, тој рече дека меѓу лекциите што ги научил за тоа време е дека владата „треба да дејствува побрзо и подобро да одговори на потребите на народот“.
либертас

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...