13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Со благослов на епископот антаниски г. Партениј, коњаницата го продолжи „Патот на...

Со благослов на епископот антаниски г. Партениј, коњаницата го продолжи „Патот на црешовото топче“

Translate (Eng):[gtranslate]

Групата коњаници, членови на здружението „Бигорски манастир – Патот на црешовото топче” по добиениот благослов од епископ антаниски г. Партениј, од познатиот Бигоски манастир, денеска го продолжија патот кон Крушево.

– Со благослов на нашиот старец и игумен, епископ антаниски г. Партениј, групата млади родољубиви комити, предводени од војвотката Рашела Мизрахи, пристигна вчера во манастирот, а денеска зеде молитвено учество во светата богослужба. По завршувањето на молебниот канон кон свети Јован Крстител, комитите-коњаници: Христијан Мојсовски, Гоце Сековски, Јован Мазароски, Петар Мазароски, Роберт Милески, Стефан Ѓурчиновски, Владо Богдановски, Иван Цветковски, Адам Бекаши и Александар Крстески и примениот молитвен благослов од нашето монашко братство за нивниот претстоен коњанички марш, го продолжија пататот за Крушево, вели отец Кирил од Бигорскот манастир.

тв21

РЕКЛАМА
- Реклами -