20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Ненадејно почина оџата кој со сабја ја водеше првата молитва во Аја...

Ненадејно почина оџата кој со сабја ја водеше првата молитва во Аја Софија во Истанбул

Translate (Eng):[gtranslate]

Мујезин Осман Аслан, оџата кој ја водеше првата молитва во Православната црква Аја Софија во Истанбул, нeнaдejнo пoчинaл од инфapkт на 2. август (Св.Илија).

Аслан беше еден од оџите кои повикуваа на молитва во Аја Софија.

Катедралната црква Аја Софија е изградена во периодот од 532 до 537 година по наредба на императорот Јустинијан Прво. Аја Софија беше најголемата Православна црква речиси цел милениум.

РЕКЛАМА

Во 1934. година Аја Софија стана музија. Сега катедралата е на листата на УНЕСКО за светско наследство.

инфомакс

- Реклами -