15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Свет Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Бејрут, луѓето го влечат и бараат...

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Бејрут, луѓето го влечат и бараат помош од него.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во црна вратоврска, симбол на жалење и опкружен со телохранители, Макрон вети дека ќе испрати дополнителна медицинска и останата помош за Либан, а еден човек му возврати дека се надева дека „помошта ќе ја добијат луѓето, а не корумпираните власти“.

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на забрзана помош за Либан каде што допатува денеска, два дена по разорната екплозија која уништи делови од градот и однесе 145 животи и предизвика сеизмички удар кој се почувствува во поширокиот регион.