23.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Трговија со луѓе во Гостивар: Десет женски лица од Македонија, Албанија и...

Трговија со луѓе во Гостивар: Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар

Translate (Eng):[gtranslate]

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се уапсени поради основано сомнение за извршено кривично дело трговија со луѓе.

Инспектори од Министерството за внатрешни работи врз основ на писмена наредба од судија извршиле претрес во угостителски објект и други помошни простории сопственост на Р.Б.(46) од с. Добридол, поради основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

При извршениот претрес во угостителскиот објект биле затекнати десет женски лица на возраст од 21 до 39 години од кои три државјанки на Македонија, шест државјанки од Албанија и една од Косово, кои заедно со сопственикот на угостителскиот објект Р. Б. биле приведени и задржани во полициска станица Гостивар поради основано сомнение за извршено кривично дело трговија со луѓе.

РЕКЛАМА

Против нив по завршување на постапката ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

skopjeinfo

- Реклами -