13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Министерката за одбрана Шеќеринска не отиде на чествување на Карпалак

Министерката за одбрана Шеќеринска не отиде на чествување на Карпалак

Translate (Eng):[gtranslate]

И по 19 години од трагичниот настан кај месноста Карпалак кога од страна на терористите беа убиени 10 мина прилепчани нема изградено споменик. Бранителите кои денеска повторно оддадоа почит на ова место, велат дека ова е веќе срамота и крајно недостоинствено однесување кон оние кои го положија животот за Македонија. Упатија и критика дека како и претходните години и оваа година, според нив, сè помал бил бројот на луѓе за чествување на овој настан.

„И денеска свежото цвеќе кое беше положено во нивна чест. Го положивме на банкината, што неможе да биде понедостоинствено. Од здружението Карпалак од 118 мина, 10 загинаа, 108 останаа, да не речам ниту 50% не се реализирани вработувања, државата многу малку превзеде за нив“, Ацо Јованоски, возач на еден од автубусите со кој се превезуваа бранителите.

„Некој евидентно работи да овој настан полека, но сигурно започне да се заборава. Затоа што и оваа година, како и минатата ниту еден кажа половина збор зошто се дојде овде и што е тоа што денес се одбележува. Мислам дека Министерството за одбрана ќе смогне сили за да подостоинствено ова го чествува, а на бранителиите да им го даде местото за кое што се заслужни“, истакна Марин Најдов, одбор на бранители пишува Сител.

РЕКЛАМА

Никој од повискотите ешалони на власта не се осмели да отиде на Карпалак и да оддаде почите на оние кои застанаа на браникот на татковината

 

- Реклами -