20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Европа ќе купува 300 милони дози вакцина од британската компанија АстраЗенека

Европа ќе купува 300 милони дози вакцина од британската компанија АстраЗенека

Translate (Eng):[gtranslate]

Европската унија соопшти денеска дека се согласиле да купат најмалку 300 милиони дози потенцијална вакцина против новиот корона вирус од АстраЗенека (AstraZeneca).

Тоа е прва таква европска набавка на вакцини што е договорена однапред, што може да ги поткопа плановите на Светската здравствена организација (СЗО) за глобален пристап.

Европската комисија, која преговара во име на сите 27 членки на Унијата, соопшти дека договорот вклучува можност да се купат уште 100 милиони дополнителни дози од таа британска компанија, доколку нивната вакцина се покаже безбедна и ефикасна. Договореното денеска следи по постигнатиот договор во принцип со АстраЗенека во јуни.

РЕКЛАМА

Комисијата објави дека целта на нејзиниот нов договор е финансирање на дел од трошоците за производство на вакцината. Брисел, исто така, наведе дека во последните две недели преговарале со Џонсон/Џонсон и Санофи, а во јули соопти дека е во преговори со Фајзер, Модерна и КјурВаком.

- Реклами -