10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Филипче:Можно е да го вратиме полицискиот час бидеќи се спремаме за лоши...

Филипче:Можно е да го вратиме полицискиот час бидеќи се спремаме за лоши сценарија со многу пациенти

Translate (Eng):[gtranslate]

Се спремаме за лоши сценарија со многу пациенти, но се надевам дека луѓето ќе бидат свесни и дека ќе се придржуваат до превентивните мерки, вели министерот за здравство Венко Филипче во интервју за МКД.мк.

Вие лично за што сте, во однос на организирањето на наставата?

Зазедовме став на Комисијата и мислам дека предлогот е сосема солиден, до трето одделение со физичко присуство, празни ќе бидат училиштата, а другите да бидат со онлајн-настава. Се соочуваме со еден период во кој во ниту една земја во светот не се знае што ќе биде. Не знаеме каква есен нè чека. Дополнително сезонски грип, колку пациенти ќе има… Така што, мора да бидеме внимателни особено со оваа категорија.

РЕКЛАМА

Но уште сега има родители што велат нема да ги пуштат децата на училиште…

Нашите препораки се темелат на епидемиолошките сознанија, а МОН треба да одговори за другите предизвици.

Вие лично мислите дека треба да одат?

Апсолутно мислам дека солидна е препораката за од прво до трето одделение. Мислам дека треба да одат во училиште ако се согласни родителите.

А ако не се согласни?

Тогаш треба да има и онлајн-модел.

Од друга страна, има и забелешки околу тоа како деца од прво одделение ќе учат онлајн кога не ги знаат ни буквите?

Подобро е и поважно да биде детето здраво во период кога не ги знаеме околностите во однос на вирусот, а сѐ друго може да се надомести. Здравјето тешко.

фото-мкд.мк