17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветПродавале лажни тестови за корона за сто евра и лажни лични карти...

Продавале лажни тестови за корона за сто евра и лажни лични карти за 800 евра!

Српската полиција уапси шест лица осомничени за фалсификување документи и негативни ПЦР тестови, кои потоа ги продавале по цена од 30 до 100 евра по тест, пишува дневниот лист Информер.

Приведените лица се од Зрењанин, Пожаревац и Смедерево и делувале на теритиријата на цела Србија.

Тестовите за ПЦР се продавани по цена од 30 до 100 евра, претежно на лица кои патуваат во земјите на Европската унија, додека лажните лични карти за ЕУ ​​се продавани од 300 до 800 евра, во зависност од итноста.

Група која делувала според добро разработена шема, тргувала со тестови со кои лажно се потврдувало дека луѓето немаат вирус корона, е осомничена за кривични дела здружување заради вршење кривични дела и фалсификување документи.

Во Центар.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...