23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Еве кои држави во светот немаат Корона вирус

Еве кои држави во светот немаат Корона вирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Пандемијата на корона вирусот го зафати целиот свет, освен 10 земји каде нема вирус, но нивните економии се силно погодени, пренесува Би-би-си.

Земји без евидентирани случаи на Ковид-19 се Палау, Микронезија, Маршалските Острови, Науру, Кирибати, Соломонските Острови, Тувалу, Самоа, Вануату и Тонга.

Би-би-си наведува дека во 2019 година Палау го посетиле околу 90.000 туристи, што е за петпати повеќе од вкупното население.

РЕКЛАМА

Во 2017 година, според податоците на ММФ, туризмот учествуваше со 40 проценти од БДП на земјата.

Поради пандемијата, границата со Палау е затворена од крајот на март, така што, иако нема ниту еден заразен, вирусот ја осиромаши земјата.

- Реклами -