19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаИлон Маск: До 2050 година ќе го имаме и првиот град на...

Илон Маск: До 2050 година ќе го имаме и првиот град на Марс !!! (Видео)

Илон Маск и неговата компанија Space X полека стануваат иднина и ни покажуваат што целото човештво ќе може да го постигне за неколку децении. Маск ја сфатил задачата за истражување на вселената сериозно затоа што верува дека човештвото ќе напредува најбрзо кога ќе ги открие многуте тајни на универзумот.

Тој неодамна го испрати првото приватно вселенско летало во вселената, а за неколку години планира и управуван лет кон Марс. Сепак, тоа не е сè. Илон вели дека до 2050 година, патувањето до Марс ќе биде толку совршено што тогаш веројатно ќе го имаме првиот меѓупланетарски град на оваа соседна планета.

Сè уште не е откриено како ќе се постигне ова, но милијардерот уверува дека со ефтини ракети ќе може да пренесе голема количина работи што ќе му овозможат да изгради град што би бил изграден под воздушните комори, а подоцна атмосферата на Марс би била збогатена со кислород. така што луѓето би можеле да одат на оваа планета исто како и на Земјата.

Не се сомневаме дека Space X ќе постигне многу во наредните години, но ни треба повеќе убедување да веруваме дека за 30 години ќе го имаме нашиот прв град на друга планета.

СИТЕЛ

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...