34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСлавјанка се предомисли: Нема да праќаме војници во Украина ако дојде до...

Славјанка се предомисли: Нема да праќаме војници во Украина ако дојде до судир

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното гостување на ТВ24 се осврна на улогата на С. Македонија како членка на НАТО и нејзината улога во украинската криза, Таа рече дека Македонија нема да испрати војници доколку дојде до судир, а повтори и дека нејзината неодамнешна изјава во врска со подготвеноста на нашата армија не значела дека ќе објавуваме војна на некоја друга држава.

– Македонија е земја членка на НАТО, но согласно Вашингтонскиот договор не може да испраќа војници на тероторија на туѓи држави кои не се дел од НАТО Алијансата кои не се дел од колективната одбрана на НАТО. Во ниту еден момент не употребив терминологија дека ќе објавуваме војна на некоја друга држава. Територијалниот интегритет на Украина е нешто што максимално го почитуваме и ја поддржуваме политиката на НАТО на отворени врати за која било земја која сака да стане членка, рече Петровска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...