15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПастор Филип од Велес во посета на Африка ја покажува својата хуманост...

Пастор Филип од Велес во посета на Африка ја покажува својата хуманост и наклонетост кон Бога

Како Што може да видеме на Профилот од Фejзбук Пастор филип е во псоета на Африка.


Во целост ви го пренесуваме неговата објава на социјалните мрежи каде што одблиску сака да не запознае со животот на луѓето и нивните секојдневни обврски.

.
.
.
ОД ЅВЕРОВИ ДО ЛУЃЕ
Од „џунглата“ во Њабулико, денес сме во Бундибуџио, гратче на границата со Конго. Повторно ги посетивме Пигмејците, заедница која тука брои околу 40 домаќинства, односно 150 души, луѓе кои владата на Уганда се обидува да ги еманципира.

.
.

Како и претходно, им однесовме храна што им е насушно потребна, но овојпат им купуваме и 40 сета алати за да ја обработуваат земјата, па така да се прехрануваат, да не зависат од надворешна помош. Црквата тука ќе обезбеди семиња како принос од своите верници, па ќе им помогне и околу садењето и одгледувањето на земјоделските култури. Ова е голем цивилизациски исчекор за оваа заедница, зашто до неодамна тие живееле потполно див живот, отсечени од остатокот од земјата и народот. Не можам со зборови да ви ја опишам состојбата, но кога ќе видите како Африканец сожалува друг Африканец, тогаш знајте дека тој другиот најверојатно е Пигмеец…
.


Како и претходно, им однесовме храна што им е насушно потребна, но овојпат им купуваме и 40 сета алати за да ја обработуваат земјата, па така да се прехрануваат, да не зависат од надворешна помош. Црквата тука ќе обезбеди семиња како принос од своите верници, па ќе им помогне и околу садењето и одгледувањето на земјоделските култури. Ова е голем цивилизациски исчекор за оваа заедница, зашто до неодамна тие живееле потполно див живот, отсечени од остатокот од земјата и народот. Не можам со зборови да ви ја опишам состојбата, но кога ќе видите како Африканец сожалува друг Африканец, тогаш знајте дека тој другиот најверојатно е Пигмеец…

.


Браќа и сестри, кога подобро ќе размислам, тоа е чудото на Христос и во секој од нас – од ѕвер да направи човек. Да, ние не сме живееле таков примитивен живот, но тоа додатно го усложнува нашиот проблем, зашто така нашето ѕверство е маскирано, нашето зло е софистицирано, префинето, па додека ние не убиваме човечки тела со лак и стрели, и те како знаеме да убиваме човечки души со нашите јазик и зборови…

Затоа, иако со право можеме да се чудиме како сè уште постојат луѓе кои живеат вака или онака, да не заборавиме дека и пред нас самите сè уште претстои преобразба, та секој од нас да стане човек, налик Човекот – Христос Исус.

За крај, веројатно најдобрата молитва која ми доаѓа од Духот денеска: Господи, од ѕвер, направи ме ЧОВЕК

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...