19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПечалбари од Пласница изградиле нови куќи за сиромашни семејства од селото Преглово

Печалбари од Пласница изградиле нови куќи за сиромашни семејства од селото Преглово

Со помош на печалбарите на привремена работа во западно- европските земји од општина Пласница, но и од други хумани луѓе, деновиве во завршна фаза е изградбата на две нови куќи за две социјално загрозени семејства во село Преглово.

Општината Пласница отстапи место за градење на куќите за овие две семејства и тоа едното тричлено, а другото петчлено семејство, кои живееја во многу тешки услови пишува ДОСИЕ.МК.

– За семејствата на Мујо и Раим, наши сограѓани кои живеат и се на привремена работа во странство сообраа средства и сега веќе двете куќи се во последна фаза на изградба. Но она што е најбитно средствата се обезбедени за прозори и внатрешно уредување на куќите, морам да им се заблагодарам на сите добронамерни луѓе кои помогнаа да се градат овие две куќи, бидеќи еден мал дел од средствата се обезбедени и од овдешни донатори, рече в.д. градоначалникот на општина Пласница, Елсан Нурчески.

Тој најави дека за да се вселат овие семејства во новите куќи, преостанува донација на апарати за домаќинство, мебел односно покуќнина. Р.Д.

ДОСИЕ.МК

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...